BFC236645124
Mfr.Part #
BFC236645124
Description
CAP FILM 0.12UF 10% 250VDC RAD
Film Capacitors
Height :
14mm
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Radiation Hardening :
No
Lead Pitch :
7.5mm
Height Seated (Max) :
0.551 14.00mm
Applications :
GENERAL PURPOSE
Voltage - Rated AC :
160V
Published :
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Packaging :
Tape and Box (TB)
Voltage - Rated DC :
250V
Size / Dimension :
0.394Lx0.217W 10.00mmx5.50mm
Tolerance :
±10%
Series :
MKT366
Dielectric :
PET
Length :
10.0076mm
Capacitance :
0.12μF
Min Operating Temperature :
-55°C
Width :
5.5mm
Lead Spacing :
0.197 5.00mm
Termination :
PC Pins
Datasheets
BFC236645124
MKT366 0.12μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 250V-DC 160V-AC Polyester, Metallized Through Hole
BFC236645124 Overview
This electrical device has a 0.197 5.00mm lead spacing.Temperatures as low as -55°C~105°C are suitable for the device.