BFC236616105
Mfr.Part #
BFC236616105
Description
CAP FILM 1UF 5% 63VDC RADIAL
Film Capacitors
Number of Terminations :
2
Height Seated (Max) :
0.610 15.50mm
Size / Dimension :
0.394Lx0.217W 10.00mmx5.50mm
Lead Pitch :
7.5mm
Dielectric :
PET
Additional Feature :
RATED AC VOLTAGE (V): 40
Voltage - Rated DC :
63V
Terminal Shape :
Wire
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Packing Method :
Bulk
Width :
5.5mm
Tolerance :
±5%
Capacitance :
1μF
Radiation Hardening :
No
Height :
14.5mm
Type :
GENERAL PURPOSE
JESD-609 Code :
e3
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Pbfree Code :
yes
Packaging :
Tape and Box (TB)
Length :
10.5mm
Lead Free :
Lead Free
HTS Code :
Termination :
PC Pins
Size Code :
Voltage - Rated AC :
40V
Reference Standard :
IEC60384-2
Series :
MKT366
ECCN Code :
EAR99
Dielectric Material :
Polyester, Metallized
Applications :
GENERAL PURPOSE
Lead Spacing :
0.197 5.00mm