BFC233924333
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BFC233924333
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 0.033UF 20% 630VDC RAD
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Factory Lead Time :
15 Weeks
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Voltage - Rated DC :
630V
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
JESD-609 Code :
e3
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Length :
10mm
Terminal Pitch :
7.5mm
Voltage - Rated AC :
310V
Published :
Size Code :
Terminal Shape :
Wire
Additional Feature :
IEC60384-14
ECCN Code :
EAR99
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
Mount :
Through Hole
Contact Plating :
Tin
Dielectric :
PP
Packaging :
Bulk
Ratings :
AEC-Q200, X2
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Package / Case :
Radial
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Mounting Type :
Through Hole
Number of Terminations :
2
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Capacitance :
0.033µF
Lead Pitch :
7.493mm
Tolerance :
±20%
Termination :
PC Pins
Width :
4mm
Pbfree Code :
yes
Lead Free :
Lead Free
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Series :
MKP339
Radiation Hardening :
No
Datasheets
BFC233924333
Vishay BFC233924333
MKP339 0.033μF Film Capacitor ±20% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
BFC233924333 Overview
Its lead spacing is 0.295 7.50mm.Temperatures of -55°C~110°C allow the device to operate.