BFC233912183
Mfr.Part #
BFC233912183
Description
CAP FILM 0.018UF 10% 630VDC RAD
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
ECCN Code :
EAR99
Dielectric :
PP
Voltage - Rated AC :
310V
Size / Dimension :
0.394Lx0.157W 10.00mmx4.00mm
Capacitor Type :
FILM CAPACITOR
Tolerance :
±10%
Terminal Shape :
Wire
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
15 Weeks
Additional Feature :
IEC60384-14
Terminal Pitch :
7.5mm
Radiation Hardening :
No
JESD-609 Code :
e3
Ratings :
AEC-Q200, X2
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
1 (Unlimited)
Number of Terminations :
2
Width :
4mm
Series :
MKP339
Height Seated (Max) :
0.354 9.00mm
Length :
10mm
Mount :
Through Hole
HTS Code :
Packaging :
Bulk
Pbfree Code :
yes
Lead Pitch :
7.493mm
Voltage - Rated DC :
630V
Operating Temperature :
-55°C~110°C
Size Code :
Capacitance :
0.018μF
Datasheets
BFC233912183
Vishay BFC233912183
MKP339 0.018μF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 630V-DC 310V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
BFC233912183 Overview
The lead spacing of this electrical device is 0.295 7.50mm.The device is capable of operating at the temperature of -55°C~110°C.