BFC233863332
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BFC233863332
Manufacturer
Vishay
Package / Case
Radial
Datasheet
Download
Description
CAP FILM 3300PF 10% 1KVDC RADIAL
Manufacturer :
Vishay
Product Category :
Film Capacitors
Mounting Type :
Through Hole
Length :
10.0076mm
Lead Free :
Lead Free
Mount :
Through Hole
Voltage - Rated AC :
300V
Size / Dimension :
0.394Lx0.197W 10.00mmx5.00mm
Termination :
PC Pins
Contact Plating :
Tin
Packaging :
Bulk
Dielectric :
PP
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Tolerance :
±10%
Width :
5.0038mm
Height Seated (Max) :
0.413 10.50mm
Radiation Hardening :
No
Ratings :
AEC-Q200, Y2
Voltage - Rated DC :
1kV
Max Operating Temperature :
105°C
Factory Lead Time :
15 Weeks
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Lead Spacing :
0.295 7.50mm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Min Operating Temperature :
-55°C
Capacitance :
3300pF
Series :
MKP338 6
Height :
10.5mm
Published :
Lead Pitch :
7.5mm
Applications :
Automotive; EMI, RFI Suppression
Package / Case :
Radial
Datasheets
BFC233863332
Vishay BFC233863332
MKP338 6 3300pF Film Capacitor ±10% Radial PC Pins 1kV-DC 300V-AC Polypropylene (PP), Metallized Through Hole
BFC233863332 Overview
A 0.295 7.50mm lead spacing is used in this electrical device.In a temperature range of -55°C~105°C, the device can be operated.