BFC233664333
Mfr.Part #
BFC233664333
Description
CAP FILM 0.033UF 10% 1KVDC RAD
Film Capacitors
Max Operating Temperature :
105°C
Dielectric Material :
Polypropylene (PP), Metallized
Lead Spacing :
0.591 15.00mm
Width :
8.509mm
Height Seated (Max) :
0.591 15.00mm
Lead Pitch :
15mm
Dielectric :
PP
Series :
MKP336 6
Ratings :
Y2
Size / Dimension :
0.689Lx0.335W 17.50mmx8.50mm
Termination :
PC Pins
Lead Free :
Lead Free
Radiation Hardening :
No
Packaging :
Tape and Reel (TR)
Voltage - Rated DC :
1kV
Operating Temperature :
-55°C~105°C
Min Operating Temperature :
-55°C
Applications :
EMI, RFI Suppression
Length :
17.5mm
Tolerance :
±10%
Voltage - Rated AC :
300V
Capacitance :
0.033µF
Mount :
Through Hole
Diameter :
8.5mm