BF121-10-A-0-L-C
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BF121-10-A-0-L-C
Manufacturer
GCT
Description
10POS, 2MM PITCH SOCKET, DIL, SM
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Height :
0.087 (2.20mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Ingress Protection :
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Mated Stacking Heights :
Global Connector Technology (GCT)
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Voltage Rating :
250VAC/DC
Package :
Tape and Reel (TR);Cut Tape (CT);Digi-Reel®;
Style :
Board to Board
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Shape :
Square
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Product Status :
Active
Contact Length - Post :
Product Category :
Mounting Type :
Surface Mount
Contact Type :
Female Socket
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Termination :
Solder
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Applications :
Number of Positions :
10
Number of Positions Loaded :
All
Features :
Pick and Place
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Series :
BF121
Packaging :
Reel
Fastening Type :
Push-Pull
Brand :
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish - Mating :
Gold
Insulation Color :
Black
Datasheets
BF121-10-A-0-L-C
GCT BF121-10-A-0-L-C
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Surface Mount Reel Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 10 Positions Female Socket