BF095-66-A-D-0240-N-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BF095-66-A-D-0240-N-D
Manufacturer
GCT
Description
66W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, TH,
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Mated Stacking Heights :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Mounting Type :
Through Hole
Package :
Tube
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Insulation Color :
Black
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Current Rating (Amps) :
2A per Contact
Contact Finish - Post :
Gold
Voltage Rating :
250VAC/DC
Connector Type :
Receptacle
Series :
BF095
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Shape :
Square
Contact Length - Post :
0.094 (2.40mm)
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Subcategory :
Brand :
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Termination :
Solder
Global Connector Technology (GCT)
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
66
Features :
Pick and Place
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Product Status :
Active
Style :
Board to Board
Applications :
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Ingress Protection :
Fastening Type :
Push-Pull
Product Type :
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 66 Positions Female Socket