BF065-54-A-2-N-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BF065-54-A-2-N-D
Manufacturer
GCT
Description
54W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, TH,
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Style :
Board to Board
Voltage Rating :
250VAC/DC
Contact Material :
Phosphor Bronze
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Type :
Female Socket
RoHS :
Details
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Current Rating (Amps) :
1A
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Product Category :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Subcategory :
Features :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Product Status :
Active
Package :
Tube
Applications :
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Brand :
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Shape :
Square
Global Connector Technology (GCT)
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Series :
BF065
Mounting Type :
Through Hole
Ingress Protection :
Termination :
Solder
Mated Stacking Heights :
Fastening Type :
Push-Pull
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
54
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
BF065-54-A-2-N-D
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 54 Positions Female Socket