BF065-20-A-2-N-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BF065-20-A-2-N-D
Manufacturer
GCT
Description
20W, 2MM PITCH SOCKET, DIL, TH,
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Contact Type :
Female Socket
Features :
RoHS :
Details
Mated Stacking Heights :
Contact Length - Post :
0.118 (3.00mm)
Global Connector Technology (GCT)
Fastening Type :
Push-Pull
Number of Positions Loaded :
All
Insulation Material :
Polyamide (PA6T), Nylon 6T
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
20
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Number of Rows :
2
Brand :
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Contact Shape :
Square
Insulation Height :
0.169 (4.30mm)
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Ingress Protection :
Row Spacing - Mating :
0.079 (2.00mm)
Product Category :
Contact Finish - Post :
Gold
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Pitch - Mating :
0.079 (2.00mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Package :
Tube
Voltage Rating :
250VAC/DC
Series :
BF065
Product Type :
Applications :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
1A
Product Status :
Active
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Datasheets
BF065-20-A-2-N-D
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Gold Polyamide (PA6T), Nylon 6T 20 Positions Female Socket