BD064-98-A-0-L-D
Mfr.Part #
BD064-98-A-0-L-D
Manufacturer
GCT
Description
98W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, S
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Features :
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Contact Finish - Mating :
Gold
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Contact Material :
COPPER ALLOY
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Series :
BD064
Ingress Protection :
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Connector Type :
Receptacle
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Number of Rows :
2
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Applications :
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Global Connector Technology (GCT)
Mounting Type :
Surface Mount
Brand :
Subcategory :
Contact Length - Post :
Voltage Rating :
30VAC/DC
Package :
Tube
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Mated Stacking Heights :
Product Category :
Contact Type :
Female Socket
Insulation Color :
Black
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Number of Positions Loaded :
All
Number of Positions :
98
Contact Finish - Post :
Gold
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Datasheets
BD064-98-A-0-L-D
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 98 Positions Female Socket