BD064-96-A-0-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BD064-96-A-0-L-D
Manufacturer
GCT
Description
96W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, S
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions :
96
Style :
Board to Board
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Number of Rows :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Category :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Mated Stacking Heights :
Termination :
Solder
Contact Material :
COPPER ALLOY
Global Connector Technology (GCT)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Brand :
Series :
BD064
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Voltage Rating :
30VAC/DC
Contact Type :
Female Socket
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Applications :
Insulation Color :
Black
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Mounting Type :
Surface Mount
Product Type :
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Ingress Protection :
Contact Length - Post :
Number of Positions Loaded :
All
Subcategory :
Package :
Tube
Fastening Type :
Push-Pull
Contact Shape :
Square
Product Status :
Active
Contact Finish - Post :
Gold
Features :
RoHS :
Details
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
Contact Finish - Mating :
Gold
Datasheets
BD064-96-A-0-L-D
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 96 Positions Female Socket