BD064-28-A-0-L-D
Mfr.Part #
BD064-28-A-0-L-D
Description
28W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, S
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Glenair
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Number of Positions :
28
BD064
Fastening Type :
Push-Pull
Brand :
Glenair
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Surface Mount
Voltage Rating :
30VAC/DC
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Product Category :
Circular MIL Spec Connector
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Type :
Circular MIL Spec Connector
Subcategory :
Circular Connectors
Ingress Protection :
Number of Positions Loaded :
All
Contact Length - Post :
Contact Shape :
Square
Datasheets
BD064-28-A-0-L-D
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 28 Positions Female Socket