BD064-22-A-0-L-D
Mfr.Part #
BD064-22-A-0-L-D
Description
22W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, S
Number of Positions :
22
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Subcategory :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Product Type :
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Black
Global Connector Technology (GCT)
Current Rating (Amps) :
1A per Contact