BD064-20-A-0-L-D
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BD064-20-A-0-L-D
Manufacturer
GCT
Description
20W, 1.27MM PITCH SOCKET, DIL, S
Manufacturer :
GCT
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Insulation Height :
0.181 (4.60mm)
Brand :
Number of Rows :
2
Contact Material :
COPPER ALLOY
Current Rating (Amps) :
1A per Contact
Applications :
Fastening Type :
Push-Pull
Product Type :
Board to Board and Mezzanine Connectors
Contact Type :
Female Socket
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Product Category :
Voltage Rating :
30VAC/DC
Style :
Board to Board
Row Spacing - Mating :
0.050 (1.27mm)
Series :
BD064
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Global Connector Technology (GCT)
Subcategory :
Number of Positions :
20
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Post :
Flash
RoHS :
Details
Product Status :
Active
Contact Finish - Mating :
Gold
Features :
Package :
Tube
Contact Length - Post :
Connector Type :
Receptacle
Ingress Protection :
Pitch - Mating :
0.050 (1.27mm)
Contact Shape :
Square
Insulation Color :
Black
Mated Stacking Heights :
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Positions Loaded :
All
Datasheets
BD064-20-A-0-L-D
2 Rows Receptacle Solder Copper Alloy Surface Mount Gold Liquid Crystal Polymer (LCP) 20 Positions Female Socket