BCS-150-L-S-TE-031
Mfr.Part #
BCS-150-L-S-TE-031
Description
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
475VAC
Number of Rows :
1
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Body Depth :
0.29 inch
Number Of PCB Rows :
1
Insulation Height :
0.290 7.37mm
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
No
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Body Length or Diameter :
5 inch
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Samtec, Inc. BCS-150-L-S-TE-031
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 50 Positions Female Socket