BCS-150-L-D-PE-014
Mfr.Part #
BCS-150-L-D-PE-014
Description
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
COMMERCIAL
Length - Termination :
0.14 inch
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
ROHS3 Compliant
Additional Feature :
14TH PIN POLARIZED
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Body Length or Diameter :
5 inch
Voltage - Rated :
475VAC
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Rows :
2
Contact Type :
Female Socket
Plating Thickness :
10μin
Number Of PCB Rows :
2
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Insertion Force-Max :
1.39 N
Push-Pull
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Through Hole
Samtec, Inc. BCS-150-L-D-PE-014
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 50 Positions Female Socket