BCS-150-L-D-PE-010
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCS-150-L-D-PE-010
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Positions :
50
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Mounting Type :
Through Hole
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Contact Finish - Post :
Tin
JESD-609 Code :
e3
Insertion Force-Max :
1.39 N
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Pbfree Code :
yes
Termination :
Solder
Number Of PCB Rows :
2
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Material :
Phosphor Bronze
IEC Conformance :
No
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Type :
Female Socket
Insulation Color :
Black
Reliability :
COMMERCIAL
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Length - Termination :
0.14 inch
HTS Code :
MIL Conformance :
No
Body Length or Diameter :
5 inch
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Filter Feature :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Option :
GENERAL PURPOSE
Mixed Contacts :
Packaging :
Tube
DIN Conformance :
Reference Standard :
UL, CSA
Number of Positions Loaded :
49
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
ECCN Code :
EAR99
UL Flammability Code :
94V-0
Withdrawl Force-Min :
.834 N
Plating Thickness :
10μin
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
Contact Shape :
Square
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Style :
Board to Board
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Series :
Tiger Claw™ BCS
Factory Lead Time :
3 Weeks
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Voltage - Rated :
475VAC
Fastening Type :
Push-Pull
Samtec, Inc. BCS-150-L-D-PE-010
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 50 Positions Female Socket