BCS-149-L-S-HE-032
Mfr.Part #
BCS-149-L-S-HE-032
Description
CONN RCPT 49POS 0.1 GOLD PCB R/A
Headers, Receptacles, Female Sockets
PCB Contact Row Spacing :
7.874 mm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
GENERAL PURPOSE
Body Depth :
0.32 inch
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Number of Positions Loaded :
48
Insulation Height :
0.110 2.79mm
HTS Code :
Number of Positions :
49
Body Length or Diameter :
4.9 inch
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Number of Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Receptacle
DIN Conformance :
Additional Feature :
32ND PIN POLARIZED
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Gold
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
475VAC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number Of PCB Rows :
2
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
3 Weeks
Samtec, Inc. BCS-149-L-S-HE-032
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 49 Positions Female Socket