BCS-147-L-D-PE-010
Mfr.Part #
BCS-147-L-D-PE-010
Description
CONN RCPT 94POS 0.1 GOLD PCB
Gold
Contact Resistance :
10MOhm
HTS Code :
Number Of PCB Rows :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
94
Body Length or Diameter :
4.7 inch
Packaging :
Tube
Plating Thickness :
10μin
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Number of Rows :
2
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Positions Loaded :
93
Board to Board
Length - Termination :
0.14 inch
No
Insertion Force-Max :
1.39 N
Contact Type :
Female Socket
JESD-609 Code :
e3
Voltage - Rated :
475VAC
DIN Conformance :
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Operating Temperature :
-55°C~125°C
IEC Conformance :
Samtec, Inc. BCS-147-L-D-PE-010
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 94 Positions Female Socket