BCS-142-L-S-TE-042
Mfr.Part #
BCS-142-L-S-TE-042
Description
CONN RCPT 42POS 0.1 GOLD PCB
Number of Positions Loaded :
41
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Number of Rows :
1
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Mounting Type :
Through Hole
Number Of PCB Rows :
1
UL Flammability Code :
94V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Black
Body Depth :
0.29 inch
Contact Finish - Mating :
Gold
HTS Code :
DIN Conformance :
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
42
Body Length or Diameter :
4.2 inch