BCS-142-L-D-TE-046
Mfr.Part #
BCS-142-L-D-TE-046
Description
CONN RCPT 84POS 0.1 GOLD PCB
Mounting Type :
Through Hole
Number of Rows :
2
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
GENERAL PURPOSE
Plating Thickness :
10μin
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Number Of PCB Rows :
2
Voltage - Rated :
475VAC
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Receptacle
Additional Feature :
46TH PIN POLARIZED
Insertion Force-Max :
1.39 N
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
84
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Positions Loaded :
83
Gold
Contact Resistance :
10MOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
HTS Code :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Samtec, Inc. BCS-142-L-D-TE-046
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 84 Positions Female Socket