BCS-141-L-D-HE-010
Mfr.Part #
BCS-141-L-D-HE-010
Description
CONN RCPT 82POS 0.1 GOLD PCB R/A
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Body Length or Diameter :
4.1 inch
Connector Type :
Receptacle
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
475VAC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Number of Positions :
82
Number of Rows :
2
Board to Board
Insertion Force-Max :
1.39 N
UL Flammability Code :
94V-0
Number Of PCB Rows :
2
Option :
GENERAL PURPOSE
Plating Thickness :
10μin
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Contact Resistance :
10MOhm
IEC Conformance :
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions Loaded :
81
Insulation Height :
0.210 5.33mm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm