BCS-141-L-D-DE-041
Mfr.Part #
BCS-141-L-D-DE-041
Description
CONN RCPT 82POS 0.1 GOLD PCB
Number Of PCB Rows :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Plating Thickness :
10μin
Additional Feature :
41ST PIN POLARIZED
HTS Code :
Number of Positions :
82
Number of Positions Loaded :
81
Contact Resistance :
10MOhm
Pbfree Code :
yes
Insertion Force-Max :
1.39 N
Body Length or Diameter :
4.1 inch
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Number of Rows :
2
Voltage - Rated :
475VAC
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Mounting Type :
Through Hole
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
JESD-609 Code :
e3
Insulation Height :
0.290 7.37mm
UL Flammability Code :
94V-0
Reference Standard :
UL, CSA
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Shape :
Square
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 82 Positions Female Socket