BCS-140-L-S-TE-029
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCS-140-L-S-TE-029
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Conductors :
ONE
Contact Shape :
Square
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
1
Pbfree Code :
yes
MIL Conformance :
No
Additional Feature :
29TH PIN POLARIZED
JESD-609 Code :
e3
Body Depth :
0.29 inch
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Fastening Type :
Push-Pull
Option :
GENERAL PURPOSE
Reliability :
COMMERCIAL
Body Length or Diameter :
4 inch
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Factory Lead Time :
3 Weeks
Contact Type :
Female Socket
Number Of PCB Rows :
1
Packaging :
Tube
Mixed Contacts :
No
Termination :
Solder
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Number of Positions Loaded :
39
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Durability :
500 Cycles
IEC Conformance :
Contact Finish - Mating :
Gold
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Connector Type :
Receptacle
Series :
Tiger Claw™ BCS
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Style :
Board to Board
Reference Standard :
UL, CSA
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Withdrawl Force-Min :
.834 N
Voltage - Rated :
475VAC
DIN Conformance :
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Terminal Pitch :
2.54mm
ECCN Code :
EAR99
Operating Temperature :
-55°C~125°C
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post :
Tin
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Positions :
40
Filter Feature :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Samtec, Inc. BCS-140-L-S-TE-029
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 40 Positions Female Socket