BCS-140-L-S-PE-040
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCS-140-L-S-PE-040
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 40POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Number of Rows :
1
Factory Lead Time :
3 Weeks
Durability :
500 Cycles
Mixed Contacts :
No
Body Depth :
0.29 inch
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Finish - Mating :
Gold
Number of Conductors :
ONE
Contact Type :
Female Socket
Option :
GENERAL PURPOSE
PCB Contact Row Spacing :
5.08 mm
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Termination :
Solder
Contact Finish - Post :
Tin
Number of Positions :
40
Packaging :
Tube
Mounting Type :
Through Hole
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
JESD-609 Code :
e3
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Contact Shape :
Square
Voltage - Rated :
475VAC
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Pbfree Code :
yes
Series :
Tiger Claw™ BCS
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Filter Feature :
No
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Reference Standard :
UL, CSA
Insulation Color :
Black
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Style :
Board to Board
Fastening Type :
Push-Pull
UL Flammability Code :
94V-0
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
DIN Conformance :
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Body Length or Diameter :
4 inch
Withdrawl Force-Min :
.834 N
MIL Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION
Reliability :
COMMERCIAL
IEC Conformance :
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Number Of PCB Rows :
2
Number of Positions Loaded :
39
ECCN Code :
EAR99
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Samtec, Inc. BCS-140-L-S-PE-040
1 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 40 Positions Female Socket