BCS-139-L-S-DE-039
Mfr.Part #
BCS-139-L-S-DE-039
Description
CONN RCPT 39POS 0.1 GOLD PCB
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Number of Positions :
39
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION
Operating Temperature :
-55°C~125°C
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
38
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Body Length or Diameter :
3.9 inch
Voltage - Rated :
475VAC
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Tiger Claw™ BCS
Body Depth :
0.29 inch
Terminal Pitch :
2.54mm
Number of Rows :
1
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
1 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 39 Positions Female Socket