BCS-134-L-D-TE-046
Mfr.Part #
BCS-134-L-D-TE-046
Description
CONN RCPT 68POS 0.1 GOLD PCB
Headers, Receptacles, Female Sockets
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Voltage - Rated :
475VAC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Female Socket
Insertion Force-Max :
1.39 N
Body Length or Diameter :
3.4 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Positions Loaded :
67
GENERAL PURPOSE
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Filter Feature :
Additional Feature :
46TH PIN POLARIZED
Number of Positions :
68
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Contact Resistance :
10MOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Connector Type :
Receptacle
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
IEC Conformance :
Plating Thickness :
10μin
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
UL, CSA
Samtec, Inc. BCS-134-L-D-TE-046
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 68 Positions Female Socket