BCS-131-L-D-PE-046
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCS-131-L-D-PE-046
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 62POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Material :
Phosphor Bronze
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Additional Feature :
46TH PIN POLARIZED
Style :
Board to Board
Body Length or Diameter :
3.1 inch
Series :
Tiger Claw™ BCS
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Number Of PCB Rows :
2
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
DIN Conformance :
No
Mounting Type :
Through Hole
Length - Termination :
0.14 inch
Durability :
500 Cycles
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Fastening Type :
Push-Pull
Voltage - Rated :
475VAC
Number of Rows :
2
Contact Resistance :
10MOhm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
UL Flammability Code :
94V-0
Reliability :
COMMERCIAL
Pbfree Code :
yes
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Shape :
Square
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Type :
Female Socket
Contact Finish - Post :
Tin
IEC Conformance :
No
ECCN Code :
EAR99
Termination :
Solder
MIL Conformance :
Insertion Force-Max :
1.39 N
Filter Feature :
Factory Lead Time :
3 Weeks
Plating Thickness :
10μin
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Number of Conductors :
ONE
JESD-609 Code :
e3
Packaging :
Tube
HTS Code :
Number of Positions :
62
Operating Temperature :
-55°C~125°C
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Contact Finish - Mating :
Gold
Withdrawl Force-Min :
.834 N
Insulation Color :
Black
Number of Positions Loaded :
61
Option :
GENERAL PURPOSE
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Mixed Contacts :
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Insulation Height :
0.290 7.37mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Samtec, Inc. BCS-131-L-D-PE-046
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 62 Positions Female Socket