BCS-126-L-D-TE-046
Mfr.Part #
BCS-126-L-D-TE-046
Description
CONN RCPT 52POS 0.1 GOLD PCB
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
.834 N
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Positions Loaded :
51
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Filter Feature :
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Contact Resistance :
10MOhm
Number of Positions :
52
Connector Type :
Receptacle
Voltage - Rated :
475VAC
Additional Feature :
46TH PIN POLARIZED
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Tube
Mixed Contacts :
Tin
Durability :
500 Cycles
HTS Code :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Samtec, Inc. BCS-126-L-D-TE-046
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 52 Positions Female Socket