BCS-126-L-D-PE-014
Mfr.Part #
BCS-126-L-D-PE-014
Description
CONN RCPT 52POS 0.1 GOLD PCB
Additional Feature :
14TH PIN POLARIZED
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions :
52
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Contact Material :
Phosphor Bronze
Length - Termination :
0.14 inch
ROHS3 Compliant
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Contact Resistance :
10MOhm
Option :
GENERAL PURPOSE
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
51
Voltage - Rated :
475VAC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
UL94 V-0
Durability :
500 Cycles
Samtec, Inc. BCS-126-L-D-PE-014
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 52 Positions Female Socket