BCS-126-L-D-HE-010
Mfr.Part #
BCS-126-L-D-HE-010
Description
CONN RCPT 52POS 0.1 GOLD PCB R/A
Contact Resistance :
10MOhm
Number of Positions :
52
.834 N
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Connector Type :
Receptacle
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Tiger Claw™ BCS
Mixed Contacts :
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
PCB Contact Row Spacing :
7.874 mm
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Insulation Height :
0.210 5.33mm
Durability :
500 Cycles
Voltage - Rated :
475VAC
UL Flammability Code :
94V-0
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Number of Positions Loaded :
51
Option :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
EAR99
Samtec, Inc. BCS-126-L-D-HE-010
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 52 Positions Female Socket