BCS-126-L-D-DE-052
Mfr.Part #
BCS-126-L-D-DE-052
Description
CONN RCPT 52POS 0.1 GOLD PCB
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Contact Finish - Post :
Tin
Mixed Contacts :
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
52
UL Flammability Code :
94V-0
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Number of Positions Loaded :
51
Voltage - Rated :
475VAC
Push-Pull
Durability :
500 Cycles
Contact Resistance :
10MOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
10μin
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
DIN Conformance :
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Option :
GENERAL PURPOSE
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
RECTANGULAR
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 52 Positions Female Socket