BCS-126-L-D-DE-046
Mfr.Part #
BCS-126-L-D-DE-046
Description
CONN RCPT 52POS 0.1 GOLD PCB
Voltage - Rated :
475VAC
Additional Feature :
46TH PIN POLARIZED
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
UL Flammability Code :
94V-0
yes
Durability :
500 Cycles
Contact Resistance :
10MOhm