BCS-125-L-D-TE-010
Mfr.Part #
BCS-125-L-D-TE-010
Description
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Plating Thickness :
10μin
Gender :
FEMALE
Number of Positions :
50
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Contact Resistance :
10MOhm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
475VAC
Mount :
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Number of Positions Loaded :
49
Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Samtec, Inc. BCS-125-L-D-TE-010
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 50 Positions Female Socket