BCS-125-L-D-DE-046
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCS-125-L-D-DE-046
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 50POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Insulation Color :
Black
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
HTS Code :
Reference Standard :
UL, CSA
Contact Shape :
Square
ECCN Code :
EAR99
Filter Feature :
No
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Number of Positions Loaded :
49
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Pbfree Code :
yes
Voltage - Rated :
475VAC
Packaging :
Tube
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Series :
Tiger Claw™ BCS
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Insertion Force-Max :
1.39 N
Reliability :
COMMERCIAL
DIN Conformance :
No
Mixed Contacts :
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
50
Contact Resistance :
10MOhm
Number of Conductors :
ONE
Number Of PCB Rows :
2
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Plating Thickness :
10μin
Fastening Type :
Push-Pull
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Tin
Contact Type :
Female Socket
IEC Conformance :
Insulation Height :
0.290 7.37mm
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Factory Lead Time :
3 Weeks
Additional Feature :
46TH PIN POLARIZED
Option :
GENERAL PURPOSE
Number of Rows :
2
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Contact Material :
Phosphor Bronze
MIL Conformance :
Mounting Type :
Through Hole
Termination :
Solder
Style :
Board to Board
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Withdrawl Force-Min :
.834 N
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Operating Temperature :
-55°C~125°C
UL Flammability Code :
94V-0
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 50 Positions Female Socket