BCS-124-L-D-TE-010
Mfr.Part #
BCS-124-L-D-TE-010
Description
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions Loaded :
47
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Number of Positions :
48
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
MIL Conformance :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Connector Type :
Receptacle
UL Flammability Code :
94V-0
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
JESD-609 Code :
e3
Contact Resistance :
10MOhm
Voltage - Rated :
475VAC
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Samtec, Inc. BCS-124-L-D-TE-010
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 48 Positions Female Socket