BCS-124-L-D-PE-014
Mfr.Part #
BCS-124-L-D-PE-014
Description
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
JESD-609 Code :
e3
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
UL Flammability Code :
94V-0
Square
Length - Termination :
0.14 inch
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Additional Feature :
14TH PIN POLARIZED
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Voltage - Rated :
475VAC
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions Loaded :
47
Contact Resistance :
10MOhm
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Number of Positions :
48
2
Samtec, Inc. BCS-124-L-D-PE-014
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 48 Positions Female Socket