BCS-124-L-D-DE-048
Mfr.Part #
BCS-124-L-D-DE-048
Description
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Voltage - Rated :
475VAC
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions Loaded :
47
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
DIN Conformance :
Number of Positions :
48
UL Flammability Code :
94V-0
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Contact Resistance :
10MOhm