BCS-124-L-D-DE-010
Mfr.Part #
BCS-124-L-D-DE-010
Description
CONN RCPT 48POS 0.1 GOLD PCB
EAR99
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Voltage - Rated :
475VAC
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Finish - Post :
Tin
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Number of Positions :
48
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Number of Positions Loaded :
47
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Resistance :
10MOhm
Operating Temperature :
-55°C~125°C