BCS-122-L-D-DE-010
Mfr.Part #
BCS-122-L-D-DE-010
Description
CONN RCPT 44POS 0.1 GOLD PCB
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
500 Cycles
JESD-609 Code :
e3
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Pbfree Code :
yes
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Voltage - Rated :
475VAC
Number of Rows :
2
Insertion Force-Max :
1.39 N
Number Of PCB Rows :
2
.834 N
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Plating Thickness :
10μin
Packaging :
Tube
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Tin
Contact Resistance :
10MOhm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
UL Flammability Code :
94V-0
Board to Board
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm
Number of Positions Loaded :
43
Number of Positions :
44
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 44 Positions Female Socket