BCS-120-L-S-TE-020
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCS-120-L-S-TE-020
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 20POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Voltage - Rated :
475VAC
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Mounting Type :
Through Hole
Contact Finish - Post :
Tin
Terminal Pitch :
2.54mm
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mixed Contacts :
No
Published :
Style :
Board to Board
JESD-609 Code :
e3
Factory Lead Time :
3 Weeks
Durability :
500 Cycles
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
UL Flammability Code :
94V-0
Contact Material :
Phosphor Bronze
Series :
Tiger Claw™ BCS
HTS Code :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
Number of Conductors :
ONE
Number of Positions Loaded :
19
Withdrawl Force-Min :
.834 N
Body Length or Diameter :
2 inch
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Packaging :
Tube
Insulation Color :
Black
Number of Positions :
20
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Fastening Type :
Push-Pull
Option :
GENERAL PURPOSE
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
MIL Conformance :
No
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Number of Rows :
1
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Number Of PCB Rows :
1
Contact Type :
Female Socket
DIN Conformance :
Termination :
Solder
Pbfree Code :
yes
Filter Feature :
Connector Type :
Receptacle
Reference Standard :
UL, CSA
IEC Conformance :
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Depth :
0.29 inch
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Reliability :
COMMERCIAL
ECCN Code :
EAR99
Contact Shape :
Square
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Samtec, Inc. BCS-120-L-S-TE-020
1 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 20 Positions Female Socket