BCS-119-L-D-TE-010
Mfr.Part #
BCS-119-L-D-TE-010
Description
CONN RCPT 38POS 0.1 GOLD PCB
Body Length or Diameter :
1.9 inch
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
UL Flammability Code :
94V-0
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions Loaded :
37
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Voltage - Rated :
475VAC
Contact Length - Post :
0.122 3.10mm
Contact Resistance :
10MOhm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Connector Type :
Receptacle
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Number of Positions :
38
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Filter Feature :
Samtec, Inc. BCS-119-L-D-TE-010
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 38 Positions Female Socket