BCS-119-L-D-DE-010
Mfr.Part #
BCS-119-L-D-DE-010
Description
CONN RCPT 38POS 0.1 GOLD PCB
Number of Positions :
38
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Number of Positions Loaded :
37
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
5000000000Ohm
Gender :
FEMALE
Mount :
Contact Resistance :
10MOhm
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Type :
Female Socket
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Length or Diameter :
1.9 inch
Voltage - Rated :
475VAC
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
.834 N
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 38 Positions Female Socket