BCS-116-L-D-HE-016
Mfr.Part #
BCS-116-L-D-HE-016
Description
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB R/A
Insulation Height :
0.210 5.33mm
Additional Feature :
16TH PIN POLARIZED
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Length or Diameter :
1.6 inch
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
UL Flammability Code :
94V-0
Number of Positions Loaded :
31
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
Filter Feature :
No
Number of Positions :
32
Connector Type :
Receptacle
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
yes
PCB Contact Row Spacing :
7.874 mm
Board to Board
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Voltage - Rated :
475VAC
DIN Conformance :
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Contact Resistance :
10MOhm
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
Phosphor Bronze
Samtec, Inc. BCS-116-L-D-HE-016
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 32 Positions Female Socket