BCS-116-L-D-DE-010
Mfr.Part #
BCS-116-L-D-DE-010
Description
CONN RCPT 32POS 0.1 GOLD PCB
EAR99
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
2
Contact Resistance :
10MOhm
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Number of Positions :
32
Through Hole
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
No
Filter Feature :
PCB Contact Pattern :
RECTANGULAR
IEC Conformance :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Reliability :
COMMERCIAL
Plating Thickness :
10μin
Number of Positions Loaded :
31
UL Flammability Code :
94V-0
Voltage - Rated :
475VAC
JESD-609 Code :
e3
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
Additional Feature :
10TH PIN POLARIZED
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Gold
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Square
Body Length or Diameter :
1.6 inch
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Insertion Force-Max :
1.39 N
Solder
Contact Finish - Post :
Tin
2 Rows Receptacle, Bottom or Top Entry Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 32 Positions Female Socket