BCS-114-L-S-PE-014
Share
Or copy the link below:
Mfr.Part #
BCS-114-L-S-PE-014
Manufacturer
Samtec, Inc.
Description
CONN RCPT 14POS 0.1 GOLD PCB
Manufacturer :
Samtec, Inc.
Product Category :
Headers, Receptacles, Female Sockets
Series :
Tiger Claw™ BCS
Fastening Type :
Push-Pull
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
UL Flammability Code :
94V-0
Option :
GENERAL PURPOSE
DIN Conformance :
No
Contact Shape :
Square
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Insulation Color :
Black
Number of Rows :
1
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Withdrawl Force-Min :
.834 N
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
Number Of PCB Rows :
2
Reference Standard :
UL, CSA
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish - Mating :
Gold
Packaging :
Tube
ECCN Code :
EAR99
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Body Depth :
0.29 inch
Additional Feature :
STAGGERED CONFIGURATION
Factory Lead Time :
3 Weeks
IEC Conformance :
No
MIL Conformance :
HTS Code :
Voltage - Rated :
475VAC
Termination :
Solder
Style :
Board to Board
PCB Contact Pattern :
STAGGERED
Pbfree Code :
yes
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Insulation Resistance :
5000000000Ohm
RoHS Status :
ROHS3 Compliant
Mounting Type :
Through Hole
Contact Type :
Female Socket
Reliability :
COMMERCIAL
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Published :
Contact Material :
Phosphor Bronze
Durability :
500 Cycles
Number of Conductors :
ONE
Mixed Contacts :
Terminal Pitch :
2.54mm