BCS-106-L-D-PE-BE
Mfr.Part #
BCS-106-L-D-PE-BE
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Stock
19
In Stock :
19
Number of Positions Loaded :
All
Length :
15.24mm
Contact Finish - Mating :
Gold
Filter Feature :
No
Max Current Rating :
5.9A
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
IEC Conformance :
No
Voltage - Rated :
475VAC
Published :
2009
Depth :
7.62mm
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
RECTANGULAR
REACH SVHC :
No SVHC
JESD-609 Code :
e3
Number of Positions :
12
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Phosphor Bronze
Mixed Contacts :
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Type :
Female Socket
Gender :
Receptacle
MIL Conformance :
Insertion Force-Max :
1.39 N
UL Flammability Code :
94V-0
Plating Thickness :
10μin
Radiation Hardening :
Mounting Type :
Through Hole
Option :
GENERAL PURPOSE
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.128 3.25mm
Durability :
500 Cycles
DIN Conformance :
Housing Material :
Polymer
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
COMMERCIAL
Additional Feature :
ELP, BOTTOM ENTRY
Factory Lead Time :
3 Weeks
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Orientation :
Straight
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Max Voltage Rating (AC) :
475V
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Connector Type :
Receptacle, Pass Through
Number of Rows :
2
Datasheets
BCS-106-L-D-PE-BE
Samtec, Inc. BCS-106-L-D-PE-BE
2 Rows Receptacle, Pass Through Solder Phosphor Bronze Through Hole Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 12 Positions Female Socket