BCS-106-L-D-HE-009
Mfr.Part #
BCS-106-L-D-HE-009
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB R/A
Headers, Receptacles, Female Sockets
Option :
GENERAL PURPOSE
Factory Lead Time :
3 Weeks
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
Mixed Contacts :
No
Voltage - Rated :
475VAC
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Connector Type :
Receptacle
UL, CSA
IEC Conformance :
Female Socket
Contact Resistance :
10MOhm
Plating Thickness :
10μin
500 Cycles
Additional Feature :
9TH PIN POLARIZED
Mounting Type :
Through Hole, Right Angle
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Contact Length - Post :
0.125 3.18mm
yes
ECCN Code :
EAR99
DIN Conformance :
Insertion Force-Max :
1.39 N
5000000000Ohm
Mating Contact Pitch :
0.1 inch
Published :
UL Flammability Code :
94V-0
PCB Contact Row Spacing :
7.874 mm
Insulation Height :
0.210 5.33mm
JESD-609 Code :
e3
Termination :
Solder
Body Length or Diameter :
0.6 inch
Reliability :
COMMERCIAL
HTS Code :
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Number of Positions :
12
Filter Feature :
Number of Conductors :
ONE
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Number of Positions Loaded :
11
Tiger Claw™ BCS
Polarization Key :
POLAR PIN POSITION
Number of Rows :
2
Samtec, Inc. BCS-106-L-D-HE-009
2 Rows Receptacle Solder Phosphor Bronze Through Hole, Right Angle Tube Gold Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled 12 Positions Female Socket