BCS-106-L-D-DE-BE
Mfr.Part #
BCS-106-L-D-DE-BE
Description
CONN RCPT 12POS 0.1 GOLD PCB
Headers, Receptacles, Female Sockets
Max Voltage Rating (AC) :
475V
Dielectric Withstanding Voltage :
375VAC V
Option :
GENERAL PURPOSE
Connector Type :
Receptacle, Bottom or Top Entry
IEC Conformance :
Row Spacing - Mating :
0.100 (2.54mm)
Number of Positions Loaded :
All
Pitch - Mating :
0.100 2.54mm
Depth :
5.08mm
Pbfree Code :
yes
Gender :
FEMALE
Mounting Type :
Through Hole
ECCN Code :
EAR99
Number of Positions :
12
Board to Board
DIN Conformance :
Tiger Claw™ BCS
Filter Feature :
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Glass Filled
MIL Conformance :
Operating Temperature :
-55°C~125°C
Current Rating (Amps) :
4.6A per Contact
Factory Lead Time :
3 Weeks
Moisture Sensitivity Level (MSL) :
1 (Unlimited)
HTS Code :
Length :
15.24mm
Housing Material :
Polymer
Insertion Force-Max :
1.39 N
Contact Finish Thickness - Mating :
10.0μin 0.25μm
UL Flammability Code :
94V-0
Plating Thickness :
10μin
Additional Feature :
ELP, BOTTOM ENTRY
Voltage - Rated :
475VAC
Withdrawl Force-Min :
.834 N
Orientation :
Straight
Insulation Height :
0.290 7.37mm
Contact Resistance :
10MOhm
Contact Length - Post :
0.120 3.05mm
5000000000Ohm
Mixed Contacts :
Durability :
500 Cycles
Max Current Rating :
5.9A
PCB Contact Row Spacing :
4.318 mm